Narančasta akcija u Mostaru

nasiljeU BiH je 52 posto žena pretrpjelo neku vrstu nasilja, a globalno promatrano, jedna od tri žene doživjet će fizičko ili seksualno nasilje u nekom trenutku svog života, uglavnom od intimnog partnera, priopćeno je iz organizacije “UN žene”.Akciju povodom obilježavanja 25. studenoga, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, u BiH organiziraju  “UN žene” u suradnji s UNESCO-om i drugim partnerima radi animiranja javnosti i skretanja pažnje na ovaj problem.S tim ciljem, monumentalne zgrade u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Travniku bit će osvijetljene u narančastu boju u noći između 24. i 25. studenog. Tako će ovu noć zgrada Gimnazije Mostar biti osvijetljena narančastom bojom koja je simbol kampanje za eliminaciju rodno zasnovanog nasilja. Ovu boju odredio je generalni tajnik Ujedinjenih naroda.Na ovaj način bit će obilježen i početak kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, koja je svojevrsna komunikacijska i zagovaračka strategija za skretanje pažnje javnosti na problem koji pogađa žene i djevojčice širom svijeta.U priopćenju se navodi da žene budu zlostavljane u svojim domovima, maltretirane na ulicama, uznemiravane na internetu, te da podaci pokazuju da je polovina žena ubijenih u 2012. godini umrla zbog povreda koje su im nanijeli intimni partneri ili članovi obitelji.