Mario Čule boravak u Francuskoj

mario culeMario Čule, učenik IVb odjela Gimnazije Mostar po hrvatskom nastavnom planu i programu je, nakon osvojenog 2. mjesta u konačnom poretku u BiH u kategoriji odraslih (od 15. do 25. godina) na natjecanju iz poznavanja francuskog jezika, kulture i civilizacije u sklopu svjetskih dana Frankofonije koje je organizirao Francuski institut u BiH u ožujku 2014. godine, zajedno sa svojim prijateljem Ammarom Ćesko iz Sarajeva (1. mjesto), boravio sedam dana (od 17.8.-23.8.) u renomiranoj i licenciranoj školi francuskog jezika CAVILAM-Alliance Française smještenoj u gradu Vichy u regiji Auvergne u samom središtu Francuske. Na proputovanju za Vichy kratko su se zaustavili u Parizu gdje su posjetili trg Place de Bastille i u četvrti Marais park i trg Place des Vosges gdje se nalazi rodna kuća francuskog književnika Victora Hugoa. Učenici su bili smješteni u obiteljima koje su im pružile topao doček i nezaboravan boravak. Nakon početnog testiranja i određivanja razine znanja francuskog jezika naših učenika, nastavu su pohađali u prostorijama gore naznačene Škole u jutarnjim satima, a u poslijepodnevnim satima su aktivno sudjelovali u radu radionica. Svatko od sudionika je predstavio svoju zemlju, kulturu i običaje odnosno radilo se o svojevrsnoj razmjeni mišljenja i iskustava. Kroz nastavu i radionice učenici su još bolje upoznali francuski jezik, kulturu, povijest kao i svakodnevni život svojih domaćina.  Slobodno vrijeme su naši učenici iskoristili za obilazak grada i povijesnih spomenika. U večernjim satima su nazočili koncertima, ljetnim igrama, spektaklima i sl.