Dani frankofonije 2014

frankofonijaposterUčenice II.b razreda Gimnazije Mostar po hrvatskom nastavnom planu i programu Lucija Bilać i Jelena Vrebac su osvojile prvu nagradu na natječaju za najbolji poster organiziranom u okviru Dana frankofonije 2014.g. na temu „francuski film“.Nagrade su im uručene na izložbi postera dana 24.ožujka 2014.g. u OKC Abrašević.Na natječaju su sudjelovali VII. I VIII. razredi osnovnih i I. i II. razredi srednjih škola.Koristeći razne likovne tehnike,učenice su ilustrativno prikazale francusku kinematografiju od prve kamere braće Lumiér i njihovog prvog filma Izlazak iz tvornice (1895),preko novog vala redatelja Françoisa Truffauta i Jean-Luc Godarda do današnjih redatelja Luca Bessonesa i Cedrica Klapicha i Oskarom nagrađenih filmova:The Artist i La vie en rose.Na posteru su se još našli glumci Jean Dujardin i francuska glumica Marion Cottilard.Učenice nisu zaboravile ni najgledaniji europski film u 2011.,Intouchables sa glumcima Francoisom Cluzetom i Omarom Syom koji je odnio francusku filmsku nagradu Cézar za najbolju ulogu te iste godine.Učenicama sve čestitke.